Zdrowe nerki

Nerki to parzysty narząd układu moczowo-płciowego. Kształtem przypominają ziarna fasoli. Mieszczą się z tyłu tułowia, po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego, prawa nieco niżej niż lewa. Potrafią być jednak mobilne – gdy leżymy układają się kilka centymetrów wyżej niż gdy stoimy.

Choć są niewielkie (jedna waży do 200 gram i ma do 12 cm długości), pełnią w naszym organizmie wielką rolę. Świadczy o tym już fakt, że przepływa przez nie 25% krwi przepompowanej przez serce. Szacuje się, że jest to nawet 1800 litrów w ciągu doby, co odpowiada pojemności 10 wanien!

Każda nerka składa się z około 1 000 000 nefronów – mikrofiltrów, oczyszczających krew, zbudowanych z kłębuszka nerkowego (kłębuszka drobnych naczyń, gdzie filtrowany jest mocz pierwotny) i połączonego z nim kanalika. Łączą się one w miejscu brodawek nerkowych, gdzie mocz dostaje się do układu kielichowo-miedniczkowego, aby być wydalonym przez moczowody do pęcherza moczowego.

W ciągu doby zdrowa nerka produkuje nawet do 180 litrów moczu pierwotnego! Ten zawiera zarówno potrzebne, jak i szkodliwe produkty przemiany materii. Użyteczne są zwrotnie wchłaniane w kanalikach i zatrzymane w organizmie, a toksyczne pozostają w moczu i są usuwane. Zdrowe nerki ostatecznie wydalają jedynie około 1,5-2 l objętości moczu pierwotnego.

Główną funkcją nerek jest właśnie usuwanie z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii (funkcja wydalnicza). Nerki dbają też o utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu (funkcja homeostatyczna). Produkują również hormony odpowiedzialne między innymi za tworzenie krwi, regulację jej objętości i ciśnienia tętniczego oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu, w tym aktywację witaminy D.

Nerki są niezwykle wydajnym narządem. Aby organizm wyraźnie odczuwał zaburzenia ich funkcji, zniszczeniu musi ulec 75% ich miąższu. A to oznacza, że jedna właściwie działająca nerka w zupełności wystarczy do zachowania zdrowia. Ten fakt jest  wykorzystywany w transplantologii - przeszczepienie jednej nerki w pełni zapewnia powrót prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dbaj o nerki! Ich poprawne funkcjonowanie jest podstawą Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia!

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej