Przeszczepienie nerki – co powinieneś wiedzieć

Przeszczepienie nerki to najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego w przypadku schyłkowej niewydolności nerek własnych. Jest proponowane wszystkim pacjentom, którzy nie spełniają bezwzględnych przeciwwskazań do transplantacji nerki. Co zrobić, by się do niego przygotować, jak postępować po przeszczepie?

               

Podstawowe badania przed przeszczepieniem nerki

Przed zabiegiem przeszczepienia nerki musisz mieć wykonane następujące badania i konsultacje:

  • oznaczoną grupę krwi,

  • obliczony BMI,    

  • zaktualizowane badanie przedmiotowe,    

  • USG nerek, pęcherza moczowego (przed i po mikcji), posiew moczu,

  • USG jamy brzusznej,

  • dopplerowską diagnostykę przepływów w tętnicach biodrowych,

  • wyniki laboratoryjne: HBsAg, anty-HBs, anty-HCV, HCV RNA, anty-HIV, morfologia, cholesterol, trójglicerydy, białko całkowite, albumina, AST, ALT, GGTP, bilirubina, PTH, protrombina; PSA (mężczyźni powyżej 40. roku życia),    

  • RTG klatki piersiowej,

  • EKG, ECHO serca,

  • gastroskopię,

  • diagnostykę na krew utajoną w stolcu,    

  • wizytę u stomatologa, laryngologa, chirurga transplantologa.

Panie dodatkowo powinny przejść badanie ginekologiczne, łącznie z mammografią lub USG piersi. Często potrzebne są też dodatkowe badania, np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, konsultacja kardiologiczna czy okulistyczna. O wykonaniu tych kolejnych badań decyduje lekarz przygotowujący pacjenta do przeszczepienia nerki. 


Gdy oczekujesz na przeszczep

Jeśli jesteś już osobą aktywną na Krajowej Liście Osób Oczekujących na Przeszczepienie (KLO) i czekasz na transplantację dłużej niż rok, co 12 miesięcy powinieneś aktualizować wyniki poniższych badań: 

  • HIV, HCV, HBV, PTH, morfologia, aminotransferazy, białko całkowite, albuminy, bilirubina, koagulogram (krzepnięcie krwi),

  • posiew moczu,

  • EKG, ECHO serca,

  • badanie na krew utajoną w stolcu,

  • USG nerek własnych i narządów jamy brzusznej,

  • RTG klatki piersiowej,

  • badanie laryngologiczne i stomatologiczne,

  • doppler tętnic biodrowych,

  • gastroskopia (wg wskazań),

  • PSA (mężczyźni), cytologia (kobiety).‏     

Z kolei co dwa lata panie powinny wykonać mammografię. 

Pamiętaj też, że u osób otyłych operacja przeszczepienia nerki obarczona jest wyższym ryzykiem. Najlepiej, aby Twoje BMI nie przekraczało 30 kg/m². Może się też zdarzyć, że przed przeszczepieniem potrzebna będzie dodatkowa operacja, np. usunięcia nerki własnej, pęcherzyka żółciowego ze złogami czy wymiana zastawki serca.


Po przeszczepieniu nerki

Jesteś po udanej operacji. Wspaniale! Szczególnie tuż po zabiegu powinieneś bardziej się o siebie troszczyć. Oto, co warto mieć w pamięci:

  1. Podczas wypisu ze szpitala upewnij się, że masz: numery telefonów do lekarzy z zespołu transplantacyjnego, informacje na kiedy i gdzie zaplanowana jest wizyta kontrolna (potrzebne będzie skierowanie), informacje o tym, jakie nowe leki (w tym immunosupresyjne) i w jakich porach będziesz przyjmować. Upewnij się też, że zalecenia w karcie wypisowej są całkowicie jasne. Leki wypisane na recepcie najlepiej wykup w najbliższej aptece.     

  2. Odbywaj regularne wizyty w poradni transplantacyjnej u swojego transplantologa, najrzadziej co 3 miesiące. Nie opuszczaj ich i nie wydłużaj przerw.     

  3. Systematycznie prowadź dzienniczek samokontroli, w którym zapisuj: pomiar ciśnienia tętniczego i tętna, masę ciała mierzoną rano i informacje o dobowej zbiórce moczu. Nie odstawiaj zaleconych leków ani nie zmieniaj dawek bez uprzedniej konsultacji z lekarzem transplantologiem.

  4. Przez około 3 miesiące unikaj miejsc, gdzie przebywa dużo ludzi. W tym czasie Twój organizm jest najbardziej podatny na infekcję. Po 3 miesiącach ryzyko zakażenia zmniejsza się, ale nadal warto zachować ostrożność i unikać bezpośredniego kontaktu z osobami zainfekowanymi.    

  5. Po upływie 2-4 miesięcy od transplantacji rozważ z lekarzem powrót do przerwanej pracy lub nauki. Ten okres może być oczywiście różny w przypadku różnych osób i będzie zależał od ogólnego stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy.     

  6. Co roku po transplantacji nerki zaszczepiaj się przeciwko grypie.    


Codzienność po udanym przeszczepieniu nerki

Możesz robić praktycznie wszystko, tylko z większą rozwagą i ostrożnością. Jeśli chcesz zostać matką, porozmawiaj z Twoim lekarzem transplantologiem na ten temat i ustalcie najlepszy czas na staranie o ciążę. Niektóre leki trzeba wcześniej odstawić i zastąpić innymi.  Generalnie do aktywności seksualnej możesz powrócić zaraz po zagojeniu się rany; przeszczepienie nerki nie wpływa na jakość życia seksualnego.

Warto też wiedzieć, że po przeszczepieniu nerki Twoja codzienna dieta staje się mniej restrykcyjna niż w trakcie dializoterapii. Pij około dwóch litrów płynów dziennie i unikaj spożywania soli, o ile lekarz nie zaleci inaczej. I ciesz się większą paletą smaków!

Jeśli masz w domu zwierzaki, możesz przebywać z nimi jak wcześniej. Dbaj tylko o ich większą higienę i unikaj kontaktu z ich odchodami. Jeśli prowadzisz ogród, pielęgnuj go w rękawiczkach i w maseczce chirurgicznej – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko zakażenia bakteriami glebowymi. A do sprzątania domu używaj standardowych środków czystości – w zupełności wystarczą.

I co najważniejsze – ciesz się zdrowiem!

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej