01/02/2021

Trwają szczepienia przeciwko COVID-19

Pod koniec grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciwko chorobie wywoływanej przez wirus SARS-CoV-19. DaVita od razu zaapelowała do Ministra Zdrowia o priorytetowy dostęp do nich dla pacjentów hemodializowanych. Czy warto się szczepić? Czy jest to bezpieczne dla osób ze schyłkową niewydolnością nerek? Kiedy się szczepić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. 

DaVita rekomenduje szczepienia i apeluje do ministerstwa

Międzynarodowy Zespół Medyczny DaVita wydał ostatnio rekomendację dotyczącą szczepień dla wszystkich swoich pacjentów. Stanowisko DaVita jest jednoznaczne: cała nasza międzynarodowa organizacja popiera szczepienia przeciwko COVID-19. Tutaj znajdziesz pełen tekst tej rekomendacji

Jednocześnie w ostatnich latach na całym świecie coraz silniejsze są tzw. ruchy antyszczepionkowe, które propagują niesprawdzone bądź nieprawdziwe informacje na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczepień. Zapewne miałeś już okazję się z nimi zetknąć, jak również przeczytać te doniesienia o szczepieniach, które mają potwierdzenie w badaniach. Gdybyś Ty lub ktoś z Twoich bliskich miał wątpliwości, czy warto się szczepić przeciwko COVID-19, tutaj znajdziesz argumenty, które pozwolą Ci je rozwiać. 

Zaraz po opublikowaniu w Polsce Narodowego Programu Szczepień, który m.in. określał kolejność szczepień, DaVita zaapelowała do Ministra Zdrowia o priorytetowy dostęp do szczepień dla pacjentów hemodializowanych. Nasz apel dostrzegły też media, można było o nim przeczytać między innymi w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, czy na pacjenci.pl. Obecnie nie mamy odpowiedzi z ministerstwa, mamy jednak nadzieję, że nasz apel zostanie wkrótce wysłuchany.

Kiedy i gdzie można się zaszczepić?

Liczymy, że pacjenci hemodializowani niebawem zyskają priorytetowy dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. Do tego momentu osoby chore na PChN kwalifikowane są do szczepień wg kryterium wiekowego, podobnie jak reszta społeczeństwa. Kolejność zgłoszeń na szczepienia oraz samych szczepień można śledzić na stronach rządowych w tym miejscu. Tutaj z kolei można znaleźć ośrodki, w których odbywają się szczepienia. Jest ich kilka tysięcy w całym kraju. 

Pytania dotyczące szczepień

Jeśli po przeczytaniu rekomendacji DaVita lub wyżej załączonej broszury informacyjnej będziesz mieć jakieś pytania dotyczące szczepień, zgłoś się z nimi do swojego zespołu medycznego, który opiekuje się Tobą w Twojej macierzystej stacji dializ. Możesz się też skontaktować z Zespołem Medycznym DaVita, wykorzystując ten kanał

Poprzedni artykuł
Wszystkie artykuły
Następny artykuł

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej