11/03/2021

Zbadaj nerki – ocal życie!

11 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. To doskonała okazja, by zatroszczyć się o swoje zdrowie. Wspólnie z siecią laboratoriów Diagnostyka zapraszamy osoby z grup ryzyka przewlekłej choroby nerek [PChN] (chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę wieńcową) do wykonania dodatkowych, bezpłatnych badań w kierunku PChN w wybranych laboratoriach Diagnostyki.

Akcja wystartuje 1 kwietnia, potrwa miesiąc i na początek obejmie województwa: mazowieckie, śląskie oraz wielkopolskie. Następnie przeniesie się do innych województw. Każda osoba, która wykonuje badania komercyjne w wybranym punkcie Diagnostyki, dodatkowo będzie mogła bezpłatnie zbadać poziom kreatyniny we krwi, dzięki któremu da się określić stan zdrowia nerek. 

Przewlekła choroba nerek, nazywana dziś cichą epidemią, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje około 4 miliony osób. Większość z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego aby uchronić się przed osiągnięciem ostatniego stadium choroby, w którym potrzebne jest przeszczepienie nerki lub zabiegi dializacyjne, tak ważne są regularne badania, gdy można jeszcze interweniować i zatrzymać lub bardzo spowolnić chorobę – mówi Szymon Brzósko, Dyrektor Medyczny DaVita. 

Marta Rogalska-Kupiec, wiceprezes ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, precyzuje: – Obserwujemy, że Polacy zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne. Podstawowe testy z krwi, moczu oraz oznaczanie poziomu glukozy wykonuje w ciągu roku zaledwie połowa z nas. Wierzymy, że wczesna diagnostyka jest w stanie ochronić nas przed zachorowaniem. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nerek nie widać, chore nerki nie bolą, ale choroba nerek atakuje przewlekle. Warto umówić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek, bo jej wczesne wykrycie może ocalić życie. 

Badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka, realizowanej z okazji Światowego Dnia Nerek 2021, będą odbywać się na terenie placówek Diagnostyki od 1 kwietnia. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Lista placówek, w których realizowane są badania, dostępna jest na stronie: https://diag.pl/katalogi/placowki/ (filtr: „Realizuje e-commerce”).

Jeśli wyniki badania kreatyniny w krwi nie będą w normie, poradę o kolejnych krokach będzie można uzyskać pod numerem telefonu 71 747 77 77 czynnym od 1 kwietnia!

Poprzedni artykuł
Wszystkie artykuły
Następny artykuł

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej