Rejestracja i informacja: 71 747 77 77

Baza wiedzy dla pacjenta

Korzystaj z bazy na bieżąco!

Napisz do nas
08/10/2024

5 prostych sposobów, aby ochronić się przed grypą

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje 5 sposobów, jak można chronić siebie oraz innych przed grypą: 1. szczepienie, 2. regularne mycie rąk, 3. unikanie dotykania swoich oczu, nosa i ust, 4. unikanie przebywania w pobliżu chorych osób, 5. pozostanie w domu w przypadku objawów choroby.

depositphotos-481599908-s.jpg

Oto garść porad, w jaki sposób możesz chronić siebie i innych wokół siebie przed grypą – za: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy (szczepienia.pzh.gov.pl)

***

Każdego roku miliony ludzi choruje na grypę. Najczęstsze objawy grypy to gorączka, suchy kaszel, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła i katar. Większość pacjentów wraca do zdrowia po kilku dniach, ale u niemowląt i małych dzieci oraz u osób dorosłych powyżej 65. roku życia lub młodszych z chorobami przewlekłymi, powikłania po grypie mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne. 

Zachorowania na grypę to przede wszystkim późna jesień i zima. W Polsce szczyt zachorowań na grypę ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Możemy się więc odpowiednio przygotować poprzez szczepienie siebie i naszych bliskich. 

 

W jaki sposób możesz chronić siebie oraz innych wokół siebie przed grypą?

 

1.    Zaszczep się

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą i jej ciężkimi powikłaniami są coroczne szczepienia.

Szczepienie ma również kluczowe znaczenie między innymi dla osób dializowanych i pracowników ochrony zdrowia.

Pamiętaj! Szczepionka przeciw grypie nie może wywołać grypy. Bolesność i obrzęk w miejscu podania szczepionki oraz krótkotrwała gorączka są naturalną reakcją na szczepienie i na ogół trwa dzień lub dwa.

 

2.    Regularnie myj ręce

Częste mycie rąk chroni nas przed wieloma chorobami, również przed grypą. Czyste ręce to łatwy sposób na utrzymanie zdrowia całej rodziny.

Regularnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą i osuszaj je dokładnie ręcznikiem jednorazowego użytku. W sytuacji gdy mydło i woda nie są łatwo dostępne, możesz również użyć preparatu do mycia rąk na bazie alkoholu.

Pamiętaj! Prawidłowe mycie rąk zajmuje tyle czasu, ile trwa dwa razy zaśpiewane „Happy Birthday”.

 

3.    Unikaj dotykania swoich oczu, nosa i ust

Wirus grypy wnika do naszego organizmu przez błony śluzowe nosa, ust, oczu.

Nie możesz kontrolować wszystkiego, co wdychasz, ale możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, trzymając ręce z dala od twarzy.

Jeśli musisz dotknąć oczu, nosa lub ust, zrób to czystą chusteczką lub najpierw umyj ręce.

 

4.    Unikaj przebywania w pobliżu chorych osób

Grypa jest chorobą zakaźną. Wirus grypy łatwo rozprzestrzenia się w zatłoczonych miejscach, takich jak środki transportu publicznego, szkoły i domy opieki oraz podczas wydarzeń publicznych.

Gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, krople zawierające wirusa mogą rozprzestrzeniać się nawet na jeden metr i zarażać innych, którzy je wdychają.

 

5.    Jeśli masz objawy grypy załóż maskę zanim wejdziesz do stacji dializ

Jeśli chorujesz na grypę, przebywanie w otoczeniu innych osób naraża je na zakażenie wirusem. Osoby hemodializowane oraz personel stacji dializ z objawami grypy powinni pozostawać w masce. Jedno kichnięcie to około 3000 kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h.

Na koniec – czy wiesz, że 33 proc. przypadków zakażeń wirusem grypyprzebiega bezobjawowo?

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej