30/08/2021

Zbadaj nerki i ocal życie!

DaVita oraz Diagnostyka - ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych - wracają po wakacyjnej przerwie z akcją badań profilaktycznych w kierunku przewlekłej choroby nerek (PChN). Ponownie oferujemy podstawowe badania przesiewowe dla pacjentów z grup ryzyka. Inicjatywa, zainaugurowana w marcu br. z okazji Światowego Dnia Nerek, zawita tym razem do wybranych miast z województw: lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Startujemy już 1 września! Akcję honorowym patronatem objął prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.  

Na świecie na choroby nerek cierpi około 700 mln osób, w Polsce – aż 4,5 mln. Jednocześnie wiele z nich może nie być świadomych, że jest chora, aż do momentu, kiedy stan ich zdrowia jest na tyle poważny, że wymaga leczenia nerkozastępczego (dializoterapii lub przeszczepienia nerki). Na niewydolność nerek szczególnie narażone są osoby z cukrzycą, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz chorujący na chorobę wieńcową. To właśnie do nich skierowana jest akcja edukacyjno-profilaktyczna „Zbadaj nerki – ocal życie”.

W ramach akcji DaVita i Diagnostyka oferują osobom z grup ryzyka nieodpłatne badania stężenia kreatyniny. Każdy indywidualny klient Diagnostyki z wybranych miast z województw lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, który zleci badania w placówkach sieci, może poprosić o dodatkowe, bezpłatne badanie kreatyniny w surowicy krwi.

Celem akcji jest sprawdzenie stanu zdrowia naszych nerek i wykrycie ewentualnych niepokojących parametrów. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba nerek może, niestety, doprowadzić do całkowitej ich niewydolności.

Sygnały wskazujące na konieczność pogłębionej konsultacji naszego stanu zdrowia z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który może nas skierować do nefrologa, to występowanie białka w moczu i/ lub podwyższone stężenie kreatyniny we krwi (eGFR < 60 ml/min). Więcej informacji o kolejnych krokach będzie można uzyskać także poprzez specjalną infolinię DaVita pod numerem 71 747 77 77 lub na stronie internetowej www.davita.pl.

 Cieszę się, że nasza akcja jest kontynuowana i obejmuje swoim zasięgiem kolejne regiony Polski. Należy zwiększać świadomość Polaków na temat chorób nerek i konieczności dbania o nie. Nerki nie bolą, a stopniowa utrata ich prawidłowej funkcji nie daje niepokojących objawów i wiele osób dowiaduje się o swojej chorobie, gdy ta jest już tak zaawansowana, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wykonywanie regularnych prostych badań moczu i krwi, które zawczasu mogą ostrzec przed ryzykiem PChN, to zarówno klucz do skutecznego leczenia, jak i zachowania jakości naszego życia na dotychczasowym poziomie – wyjaśnia Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (OSOD).

Myślmy o naszych nerkach, sprawdzajmy ich stan, bo przewlekła choroba nerek, nazywana dziś cichą epidemią, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje ponad 4,5 miliona osób. Większość z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego aby uchronić się przed osiągnięciem ostatniego stadium choroby, tak ważne są regularne badania, gdy można jeszcze interweniować – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, posiadającej 66 ośrodków dializ w naszym kraju.

Marta Rogalska-Kupiec, wiceprezes ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, dodaje: – Obserwujemy, że Polacy zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne. Podstawowe testy z krwi, moczu oraz oznaczanie poziomu glukozy wykonuje w ciągu roku zaledwie połowa z nas. Wierzymy, że wczesna diagnostyka jest w stanie ochronić nas przed zachorowaniem. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Warto umówić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek, bo jej wczesne wykrycie może ocalić życie. 

Do tej pory w akcji wzięło udział 5 000 osób. 300 z nich miało wyniki stężenia kreatyniny we krwi spoza zakresu referencyjnego.

Kolejne badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka, będą odbywać się na terenie placówek Diagnostyki od 1 września. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka w województwach: lubelskim, podlaskim, pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Listę placówek można znaleźć tutaj.

Akcję „Zbadaj nerki – ocal życie” objął honorowym patronatem prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. 

Poprzedni artykuł
Wszystkie artykuły
Następny artykuł

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej