06/05/2024

Apel o potrzebę podjęcia pilnych działań w celu uwzględnienia przewlekłej choroby nerek w globalnej agendzie zdrowia publicznego

W „Nature Reviews Nephrology” został opublikowany międzynarodowy konsensus Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego (International Society of Nephrology), Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (European Renal Association) i Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego (American Society of Nephrology), aby włączyć choroby nerek do aktualnego sprawozdania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie głównych chorób niezakaźnych będących przyczyną przedwczesnej umieralności. Dane epidemiologiczne pokazują, że częstość występowania chorób nerek wzrasta na całym świecie.

depositphotos-662708310-s.jpg

Trzeciego kwietnia 2024 roku w czołowym czasopiśmie medycznym „Nature Reviews Nephrology” opublikowano międzynarodowe oświadczenie konsensusu największych światowych towarzystw nefrologicznych. Organizacje i eksperci podkreślają krytyczne potrzeby w zakresie polityki, orzecznictwa i wdrażania działań, aby złagodzić rosnące obciążenie chorobami nerek na całym świecie.

Wczesne wykrywanie jest kluczową strategią zapobiegania chorobom nerek i związanych z nimi powikłań, ale liczne badania pokazują, że świadomość chorób nerek na poziomie populacji jest niska. Dlatego zwiększanie wiedzy i wdrażanie zrównoważonych rozwiązań w zakresie wczesnego wykrywania chorób nerek są priorytetami zdrowia publicznego.

Występowania chorób nerek wzrasta na całym świecie i jest obecnie siódmym wiodącym czynnikiem ryzyka śmiertelności. Co więcej, trendy demograficzne, epidemia otyłości i następstwa zmian klimatycznych prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększą częstość występowania chorób nerek, co będzie miało poważne konsekwencje dla długości i jakości życia oraz wydatków na opiekę zdrowotną na świecie.

Komentując oświadczenie międzynarodowych towarzystw, dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, transplantolog kliniczny, dyrektor medyczny DaVita Polska, stwierdza: – Choroby nerek są nadal niezauważane w takim zakresie, na jaki zasługują. Wciąż rozpoznajemy je zbyt późno, również w Polsce. Dodatkowo zmagamy się ze złą organizacją ich leczenia i nieodpowiednim finansowaniem, co skutkuje rozczarowującymi klinicznymi standardami postępowania. Szacunki mówią, że przewlekła choroba nerek dotyka w Polsce 4,7 mln dorosłych Polaków, czyli co szóstą osobę. A starzejąca się populacja w Polsce oraz współchorobowość przełożą się, niestety, na wzrost liczby chorych. Choroba może – poza formami ostrymi – rozwijać się powoli, nawet 20–30 lat. Zwykle przebiega bezboleśnie, dlatego bywa późno rozpoznawana. Wierzę w to mocno, że pacjenci zmagający się z przewlekłą chorobą nerek zasługują na najlepszy standard opieki, a pacjenci leczeni nerkozastępczo – na usprawnienie organizacji leczenia, co jest obecnie najpilniejszą potrzebą.

Konsensus stanowi znaczący krok w uwzględnieniu w politykach zdrowotnych krajów wpływu chorób nerek na życie ponad 850 milionów ludzi na całym świecie oraz potrzeby osiągnięcia poprawy standardów opieki dla ludzi z różnych środowisk.

Warto dodać, że Cel Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2015 roku zakłada zmniejszenie przedwczesnej umieralności z powodu chorób niezakaźnych o jedną trzecią do 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, WHO uznała nowotwory, choroby serca, udar mózgu, przewlekłą chorobę płuc i cukrzycę za główne przyczyny przedwczesnej umieralności. Nieuwzględnienie chorób nerek w tej inicjatywie oznacza utratę szansy na zajęcie się głównym czynnikiem przyczyniającym się do przedwczesnej umieralności, której można zapobiec.

W konsensusie autorzy ubolewają również nad niedostateczną reprezentacją chorób nerek w mediach i dyskursie publicznym.

Pełna treść konsensusu w „Nature Reviews Nephrology”: https://www.nature.com/articles/s41581-024-00820-6

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej