„Dializa i ja. Mój elementarz dializacyjny” – unikalny przewodnik dla pacjentów rozpoczynających dializy
Zespół medyczny DaVita Polska przygotował praktyczny i kompleksowy przewodnik dla pacjentów i ich bliskich rozpoczynających leczenie dializami. Jak zaznaczają eksperci, skuteczna terapia nerkozastępcza rozpoczyna się już w momencie usłyszenia przez pacjenta diagnozy. Dlatego tak ważne jest, by pacjent mógł oswoić tę formę leczenia i zapoznać się na początku procesu terapeutycznego z rzetelną i medyczną wiedzą na temat dializoterapii. Darmowa publikacja w formacie PDF jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych na stronie davita.pl
„Dializa i ja. Mój elementarz dializacyjny” to kompleksowy poradnik dla pacjentów dializowanych stworzony przez ekspertów DaVita Polska – lekarzy nefrologów i transplantologów klinicznych.
Pacjenci w schyłkowej chorobie nerek rozpoczynający leczenie znajdą w przewodniku przejrzyste odpowiedzi na kilkadziesiąt zagadnień związanych ze swoim leczeniem. Publikacja składa się z trzech części: 1. Rozpoczynam dializy; 2. Jestem dializowany; 3. Moje zdrowie w moich rękach. Lekarze odpowiadają w nich na pytania, które najczęściej słyszą od osób odbywających leczenie w stacji dializ lub ich opiekunów i bliskich. Dodatkowo poznajemy prawdziwe historie pacjentów, którzy postanowili podzielić się z innymi chorymi swoim doświadczeniem.
„Pacjenci, którzy rozpoczynają dializy, nierzadko czują się zagubieni. Wiedzą, że dializy ratują życie, ale potrzebują więcej szczegółowych informacji o leczeniu – w prostej i przystępnej formie – by oswoić tę nową dla nich rzeczywistość. Staraliśmy się w naszym elementarzu dializacyjnym dostarczyć im jak najwięcej praktycznych wskazówek, które pomogą im lepiej zrozumieć, na czym polega leczenie dializami” – wyjaśnia dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog, transplantolog kliniczny, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska, współautorka przewodnika.
W przewodniku pacjenci znajdą odpowiedzi m.in. na takie pytania, jak:
Czy hemodializa boli?
Co to jest przetoka tętniczo-żylna?
Dlaczego igły używane w czasie zabiegu dializy są takie grube?
Jak dostanę się do stacji dializ?
Jak mam się ubrać na zabieg dializy?
Czy mogę coś zjeść w czasie hemodializy?
Czym jest „sucha waga”?
Czy kiedy rozpocznę hemodializy, to muszę zrezygnować z aktywności fizycznej?
Dlaczego mam „wysoki potas”?
Jak pozbyć się nadmiaru fosforu, jeśli jestem osobą dializowaną?
Ile mogę pić, będąc osobą dializowaną?
„W elementarzu dializacyjnym zaproponowaliśmy formułę pytań i odpowiedzi. Część zawartych w publikacji zagadnień, to są rzeczywiste pytania, jakie zadawali nam nasi pacjenci pozostający pod naszą opieką. Przygotowany »elementarz dializacyjny« w prosty sposób wyjaśnia wiele zagadnień związanych z dializoterapią, ponieważ dla większości pacjentów, szczególnie na początku leczenia, zagadnienia te są niezrozumiałe. Niewiedza potrafi wywołać lęk, a lęk lub brak zrozumienia istoty leczenia powoduje, że pacjenci potrafią opuszczać zabiegi hemodializy, niestety, ze szkodą dla własnego zdrowia. Publikacja ma na celu nie tylko zachęcić pacjentów do przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, lecz także do aktywnego angażowania się we własny proces leczenia” – dodaje dr n. med. Krzysztof Wróblewski, nefrolog, ordynator stacji dializ DaVita w Żyrardowie, współautor przewodnika.
Każdy pacjent, który rozpoczyna leczenie w jednym z 63 ośrodków dializ DaVita w całej Polsce, otrzymuje wydrukowany przewodnik w chwili rozpoczęcia swojego procesu terapeutycznego w stacji dializ.
Pobierz przewodnik dla pacjentów rozpoczynających dializy (plik PDF)