Jak się przygotować do pierwszej dializy?
Pierwsza hemodializa
Upewnij się, że jesteś gotowy na swoją wizytę.
1. krok
Dokumenty
Pamiętaj, aby zabrać skierowanie na leczenie i dowód tożsamości. To podstawowe dokumenty, które powinieneś mieć przy sobie.
2. krok
Badania labolatoryjne
Zabierz aktualne i historyczne wyniki badań laboratoryjnych (szczególnie: stężenie kreatyniny, mocznika, potasu, morfologię krwi obwodowej, badanie ogólne moczu).
3. krok
Inne badania i dokumenty medyczne
Nie zapomnij o wynikach USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, gastroskopii lub kolonoskopii oraz kartach informacyjnych z pobytów w szpitalach. Najlepiej zabierz wszystkie dokumenty medyczne dotyczące Twojego zdrowia, jakie posiadasz.
4. krok
Leki
Miej przy sobie wykaz wszystkich aktualnie przyjmowanych leków (z dawkami) i suplementów. Możesz także zabrać leki ze sobą i pokazać je lekarzowi w trakcie wizyty. Jeśli przyjmujesz insulinę, koniecznie miej ją przy sobie.
5. krok
Dzienniczki stanu zdrowia
Jeśli prowadzisz, zabierz ze sobą dzienniczki: ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, ciężaru ciała.
6. krok
Ubiór
Załóż luźne ubranie i wygodne (najlepiej wsuwane) buty. Pierwszy zabieg hemodializy jest zwykle krótszy niż standardowy, który trwa ok. 4 godzin, ale w jego trakcie dobrze czuć się komfortowo. Ważne też, by zespół medyczny miał łatwy dostęp do przetoki tętniczo-żylnej (AVF) lub cewnika dializacyjnego (CVC). W przypadku AVF najlepiej sprawdzi się coś z krótkim lub luźnym długim rękawem; a w przypadku CVC – rozpinana koszula lub sukienka.
7. krok
Transport
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą w sprawie godzin zabiegów i transportu. Zapewnimy Ci przejazd do stacji dializ i z powrotem. Będziesz podróżować z kilkoma innymi pacjentami. Jeśli potrzebna Ci będzie pomoc przy wsiadaniu do samochodu, poproś o to kierowcę.
8. krok
Powitanie
W ośrodku przedstawimy Ci zespół medyczny, zapoznamy z rozkładem pomieszczeń ośrodka oraz zaproponujemy niewielką szafkę, w której możesz przechowywać swoje potrzebne rzeczy.
9. krok
Dokumentacja medyczna
Przed pierwszą dializą lekarz omówi z Tobą powody, dla których powinieneś się leczyć oraz przedstawi podstawowe informacje o metodzie leczenia i potencjalnych powikłaniach. Następnie poprosimy Cię o podpisanie: zgody na leczenie, upoważnienia do udzielania informacji o Twoim stanie zdrowia wybranym osobom, dokumentu informującego, jak zbieramy i chronimy Twoje dane medyczne.
10. krok
Zabieg
Standardowo zabiegi hemodializ trwają około 4 godzin. Pierwsze dwa lub trzy zabiegi mogą być nieco krótsze. W trakcie hemodializy nie zalecamy jeść lub pić; przed zabiegiem lub po nim – jak najbardziej.
11. krok
Po zabiegu
Kiedy zakończy się Twój zabieg hemodializy, odłączymy Cię od aparatu dializującego i poprosimy byś zaczekał chwilę na resztę pacjentów, którzy korzystają z tego samego transportu.
Znajdź ośrodek dializ blisko siebie
Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.
SprawdźKalkulatory medyczne
Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.
Czytaj więcej