20/04/2022

Z okazji Światowego Dnia Ziemi "Zróbmy porządek dla Ukrainy"

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone 22 kwietnia. W tym roku sieć stacji dializ DaVita Polska organizuje ogólnopolską akcję „Zróbmy porządek dla Ukrainy”. Celem jest zachęcenie wszystkich chętnych do posprzątania w swoich miejscowościach parków, lasów, skwerów czy plaży, a dobro okazane naszej planecie firma zamieni na wsparcie finansowe. Za każdy uzbierany worek śmieci DaVita przekaże datek na PAH, który pomoże Ukraińcom.


Światowy Dzień Ziemi, obchodzony od ponad 50 lat, jest okazją, by promować proekologiczne postawy i zrobić coś dobrego dla naszej planety. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wspólnych działań, aby zrobić porządek nie tylko na i dla Ziemi, lecz także pomóc Ukraińcom heroicznie broniących swego kraju przed brutalnym atakiem Rosjan.

DaVita Polska zaprasza do wspólnego sprzątania terenów w miejscowościach, gdzie prowadzi swoje ośrodki, i zbierania śmieci w parkach, lasach, na skwerach, łąkach, przy deptakach czy na plaży. W ramach akcji „Zróbmy porządek dla Ukrainy” firma przekaże Polskiej Akcji Humanitarnej za każdy zebrany worek śmieci równowartość 10 zł ze wskazaniem przekazania ich jako wsparcie dla Ukrainy. Wspólne porządki potrwają do 15 maja.

– W DaVita solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy i ich rodzinami przebywającymi na ukraińskich ziemiach. Od początku wojny pomagamy ukraińskim pacjentom z chorobami nerek przybywającymi do Polski, którzy nie są w stanie uzyskać opieki w swoim kraju z powodu wojny. Zastanawialiśmy się, jak jeszcze możemy pomóc, bo obecnie każda pomoc dla Ukraińców jest bezcenna. Pomyśleliśmy, że jeśli co roku w DaVita na całym świecie zbieramy śmieci, to może warto przekuć to działanie w realne finansowe wsparcie. Co roku mieszkaniec wysoko rozwiniętych krajów Europy i Ameryki Północnej wyrzuca średnio 100 kg plastikowych odpadów. Pozbierajmy razem te śmieci, które nie trafiły do kosza. Możemy razem zrobić coś dobrego zarówno dla Ziemi, jak i Ukrainy – wyjaśnia Joanna Gajewska, Menedżer ds. Komunikacji i Marketingu. 

Jak każdy z nas może pomóc? Wystarczą chęci i trochę czasu. W dowolny dzień, od 28 kwietnia do połowy maja, wystarczy dołączyć do naszego zespołu z danej stacji dializ i zrobić razem porządek. Miejsce porządkowania można też ustalić z władzami sprzątanej miejscowości. Zdjęcia z akcji można przesyłać na adres: joanna.gajewska@davita.com, podając liczbę zebranych worków. 

Już teraz osoby, które chcą zaangażować się w akcję, mogą zgłaszać się do DaVita Polska do 25 kwietnia po specjalne koszulki ze słonecznikiem, w których mogą „zrobić porządek”. – Dla Ukraińców słonecznik jest symbolem wolnej ojczyzny. Przynosi ludziom siłę i dobre życie. Wszyscy tego potrzebujemy. Warto pamiętać, że nawet mały gest, jak założenie koszulki z motywem słonecznika, może być wyrazem ogromnego wsparcia dla naszych dzielnych sąsiadów – dodaje Joanna Gajewska.

W DaVita na całym świecie pracownicy od wielu lat angażują się w działania na rzecz naszej planety. Co roku w kwietniu firma intensyfikuje te działania. W ostatnich dwóch latach szyki pokrzyżowała pandemia. Akcja to praktyczny wymiar działań CSR, „Trylogii troski”, w ramach której w DaVita pracownicy troszczą się o siebie nawzajem, pacjentów i świat wokół. Porządkują okolice, firma wprowadza praktyki oszczędzające zużycie wody w stacjach dializ czy przechodzi na odnawialne źródła energii.

Akcja „Zróbmy porządek dla Ukrainy” nawiązuje także do kultywowanej w Ukrainie tradycji „subotników”, czyli wspólnego robienia w wolne soboty czegoś dobrego dla lokalnych społeczności. W Polsce Ukraińcy, chcąc okazać wdzięczność za pomoc, którą tu otrzymali, organizują się w grupy, by… sprzątać publiczną przestrzeń. Takie inicjatywy przeprowadzone były już m.in. w: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie i we Wrocławiu.

Poprzedni artykuł
Wszystkie artykuły
Następny artykuł

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej