04/03/2022

DaVita Polska apeluje o priorytetowy dostęp do przejść granicznych dla uchodźców z Ukrainy wymagających zabiegów medycznych ratujących życie

W związku z działaniami wojennymi toczącymi się na terytorium Ukrainy DaVita Polska apeluje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do Straży Granicznej o umożliwienie pierwszeństwa w przekraczaniu granicy państwa dla uchodźców wymagających zabiegów ratujących życie, szczególnie osób ze schyłkową niewydolnością nerek, wymagających leczenia hemodializami.

Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek (SNN) muszą być leczeni nerkozastępczo, gdy jest to hemodializa, wykonuję się ją trzy razy w tygodniu po cztery godziny. Hemodializa to zabieg ratujący życie, który osoby chore odbywają zwykle w stacji dializ w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Ponieważ wielu Ukraińców ucieka ze swoich domów, osoby hemodializowane muszą szukać alternatywnych opcji leczenia. Kilkudniowe czekanie na przejściu granicznym może spowodować znaczące pogorszenie stanu zdrowia takich pacjentów a nawet śmierć.

 Docierają do nas informacje o przypadkach rezygnacji z przekroczenia granicy przez osoby dializowane. Chorzy ze SNN nie mogą pozwolić sobie na kilkudniowy brak dostępu do dializy, w trakcie podróży w takich warunkach mogą umrzećJednocześnie stacje dializ na Ukrainie informują o kończących się zasobach niezbędnych do prowadzenia leczenia – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita Polska. – Dlatego dializowani pacjenci z Ukrainy, którzy decydują się szukać schronienia w Polsce, powinni zostać objęci szczególną ochroną i być traktowani priorytetowo, nie ma ich wielu, w kolejce do przekroczenia granicy – dodaje.

W ubiegłym tygodniu DaVita ogłosiła gotowość do przyjęcia w Polsce pacjentów z chorobą nerek, którzy nie są w stanie uzyskać opieki w swoim kraju z powodu eskalacji przemocy. Pełna mapa wszystkich 65 placówek DaVita w Polsce dostępna jest pod tym adresem. Jednocześnie DaVita deklaruje chęć udzielenia pomocy dla osób przewlekle chorych w zakresie współzorganizowania (sfinansowania) transportu, zapewnienia zakwaterowania (razem z wyżywieniem), zapewnienia niezbędnych lekarstw czy - w razie potrzeby - przejęcia osoby potrzebującej i jej przetransportowania do najbliższej stacji dializ.

Stacje DaVita są dostępne również w innych miejscach w Europie i na Bliskim Wschodzie, w tym: w Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej. Informacje o leczeniu w innych krajach można znaleźć na tej stronie.

Poprzedni artykuł
Wszystkie artykuły
Następny artykuł

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej