05/10/2023

Czym zajmują się nerki?

Nerki to bardzo ważne narządy. Większość ludzi wie, że nerki są niezbędne do oczyszczania krwi i eliminacji zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. A czy wiesz, że nerki – poza funkcją wydalniczą – pełnią również inne ważne funkcje w ludzkim ciele: regulacyjną, metaboliczną i endokrynną (inaczej wewnątrzwydzielniczą)?


Jak nerki wykonują swoją pracę?

  1. Czynność wydalnicza nerek
  • Podstawowa funkcja nerek rozpoczyna się w momencie jedzenia i picia. Po pobraniu przez organizm potrzebnych składników odżywczych dodatki stają się odpadami. Niektóre odpady trafiają do krwi i muszą zostać odfiltrowane. Krew krąży w organizmie z każdym uderzeniem serca. Zadaniem nerek – z ich milionem nefronów – jest filtrowanie i oczyszczanie krwi oraz usuwanie dodatkowych płynów. Dodatkowe płyny i odpady stają się moczem i przemieszczają się z nerek w dół moczowodów do pęcherza moczowego, aż zostaną wydalone przez cewkę moczową.
  • Usuwanie odpadów to tylko jedno z zadań nerek. Nerki monitorują stężenie substancji chemicznych, soli i kwasów we krwi. Wewnątrz nefronów znajdują się „czujniki”, które śledzą stężenie sodu, fosforu, wapnia i potasu. Gdy stężenia są wysokie, nerki sygnalizują usunięcie nadmiaru tych substancji z krwi w celu eliminacji.
  • Nerki filtrują i zatrzymują składniki niezbędne organizmowi do codziennego funkcjonowania, np. glukozę, aminokwasy.

  1. Czynność regulacyjna nerek
  • Nerki równoważą zawartość płynów w organizmie, czyli dbają o prawidłową objętość i skład płynów ustrojowych, tj. homeostazą. Chodzi o zachowanie równowagi ich składu, aby zapewnić optymalne warunki dla przebiegu procesów życiowych.
  • Zadaniem nerek jest także zapewnienie równowagi kwasowo-zasadowej – utrzymanie pH krwi na optymalnym poziomie.

  1. Czynność metaboliczna nerek
  • W nerkach dochodzi do produkcji glukozy i jej przekształcania w glukagon – produkt magazynowany jako rezerwa na czas niedoboru glukozy.
  • Nerki są miejscem metabolizmu niektórych aminokwasów i rozkładu hormonów peptydowych.
  • Funkcja metaboliczna polega także na rozkładzie leków, np. insuliny.

  1. Czynność wewnątrzwydzielnicza nerek
  • Nerki wytwarzają enzym reninę, który pomaga kontrolować ciśnienie tętnicze krwi.
  • Nerki przekształcają witaminę D3 do jej aktywnej formy – kalcytriolu, który pełni istotną rolę w prawidłowym wchłanianiu wapnia z pożywienia. Kalcytriol wpływa również na prawidłowy proces mineralizacji naszych kości, by były twarde i zdrowe.
  • Trzecią ważną substancją powstającą w nerkach jest erytropoetyna (EPO), hormon, który pobudza szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek i w wyniku tego zapobiega rozwojowi niedokrwistości.

Widzisz teraz, dlaczego o nerki trzeba szczególnie dbać.

Poprzedni artykuł
Wszystkie artykuły
Następny artykuł

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej