Chcesz jechać na wakacje? Sprawdź, jak zorganizować dializy gościnne
Czterogodzinny zabieg dializy trzy razy w tygodniu nie musi oznaczać dla pacjentów końca podróżowania i zwiedzania. Dzięki tzw. dializom gościnnym chorzy wymagający regularnych zabiegów ratujących życie mogą być leczeni w stacjach dializ w całej Polsce, a także w krajach Unii Europejskiej.
Pacjenci dializowani również mogą zaplanować wakacyjny wyjazd i cieszyć się urokiem nadmorskich, górskich lub warmińsko-mazurskich miejscowości. Zmiana otoczenia, świeże powietrze, pobyt w lesie lub nad morzem są bardzo ważnym elementem leczenia i wpływają pozytywnie na stan chorych. Pacjenci mogą skorzystać z gościnnych zabiegów hemodializy w dowolnej stacji dializ w Polsce, zarówno w sieci stacji dializ DaVita, jak i w innych ośrodkach, a także w stacjach dializ w wybranym kraju Unii Europejskiej. W Polsce tego rodzaju usługi są świadczone w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ). W krajach unijnych bezpłatne dializy mogą być wykonywane w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ).
Dializy gościnne wymagają zaplanowania
– W Polsce jest dostępnych ponad 250 stacji dializ w wielu lokalizacjach, warto z wyprzedzeniem skontaktować się z wybraną placówką, zapytać o dostępne miejsca i terminy na zabiegi gościnne. W stacjach dializ, które działają w tzw. ośrodkach turystycznych (Kołobrzeg, Ustroń, Zakopane), w ubiegłym roku wykonaliśmy ponad 2 tys. gościnnych zabiegów – mówi dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog i transplantolog kliniczny, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska.
Pacjenci dializowani, którzy chcą wyjechać, by odpocząć poza swoim miejscem zamieszkania i leczenia, aby skorzystać z dializ gościnnych, potrzebują wykonać trzy proste kroki:
Określić datę (przedział czasowy) wyjazdu.
Wybrać stację dializ w najbliższej okolicy miejsca planowanego wypoczynku, zadzwonić do ośrodka i zarezerwować dostępny termin leczenia, zapytać, jakie dokumenty są wymagane, kiedy i jaką drogą należy je przekazać.
W swojej macierzystej stacji dializ uzyskać od lekarza e-skierowanie i dokumentację medyczną na temat stanu swojego zdrowia i dotychczasowego sposobu leczenia.
Warto planować dializy gościnne już na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed ustaloną datą wyjazdu. Rozmowa z personelem docelowej stacji dializ pozwoli pacjentowi ustalić szczegóły leczenia (m.in. jakie dokumenty powinien zabrać z macierzystej stacji dializ) i terminy dializ.
– Jeśli pacjent potrzebuje pomocy w zorganizowaniu dializ gościnnych, może porozmawiać o tym z zespołem macierzystej stacji. Zagraniczne ośrodki preferują informację medyczną w języku angielskim i z tą prośbą warto zwrócić się z wyprzedzeniem do lekarza w swojej stacji – wyjaśnia dr Marta Serwańska-Świętek.
Co najczęściej powinna zawierać przygotowana dokumentacja?
Dane osobowe pacjenta, wynik grupy krwi, parametry hemodializy (dializator, czas zabiegu, prędkość przepływu krwi, rodzaj i dawka stosowanego antykoagulantu, przeciętna wielkość ultrafiltracji), sucha masa ciała, rodzaj i stan dostępu naczyniowego, ostatnie EKG, opis ostatniego badania RTG, informacja o chorobach, alergiach, lista stosowanych leków oraz ostatnie wyniki badań laboratoryjnych, w tym tzw. panel WZW typu B, C oraz HIV.
– Bezpieczeństwo i jakość leczenia naszych dializowanych pacjentów to dla nas priorytet. Zależy nam na tym, aby podczas wakacyjnych wyjazdów parametry leczenia pacjentów pozostawały stabilne. Dlatego każdy wyjazd powinien być dobrze i z wyprzedzeniem zaplanowany pod kątem gościnnych zabiegów. Gdy nasi pacjenci „podróżują” w ramach ośrodków DaVita, dokumentacja medyczna udostępniana jest ośrodkowi wakacyjnemu elektronicznie, bez konieczności jej drukowania i przesyłania – dodaje dr Marta Serwańska-Świętek.
O czym warto jeszcze pamiętać? Przed wyjazdem pacjent powinien podać w macierzystej stacji dializ swoje dane kontaktowe i dane teleadresowe stacji gościnnych dializ. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent znajduje się na liście oczekujących na przeszczepienie nerki.
Bezpłatne dializy z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ)
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Z karty EKUZ polscy pacjenci mogą także korzystać podczas wyjazdów do Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu i na Islandię.
Kartę EKUZ pacjent może wyrobić podczas wizyty w jednym z wojewódzkich oddziałów i delegatur NFZ.
***
Stacje dializ DaVita znajdują się w najbardziej malowniczych miejscowościach w Polsce – https://davita.pl/dializy-goscinne