Rejestracja i informacja: 71 747 77 77

Baza wiedzy dla pacjenta

Korzystaj z bazy na bieżąco!

Napisz do nas
07/07/2022

Jak mniej pić w trakcie upałów?

Osoby leczone hemodializami muszą dbać o to, ile płynów przyjmują między zabiegami. Nagromadzenie zbyt dużej ilości wody w organizmie może na przykład wywołać obrzęki, istotnie zwiększyć ciśnienie krwi, co obciąży serce. Dodatkowy płyn może też gromadzić się w płucach, utrudnić oddychanie i wywołać stan zagrożenia życia. Ale przecież jest tak gorąąąąąąąco i ciągle chce się pić! Jak pogodzić ogień z wodą? Na szczęście jest kilka sposobów, by skutecznie i zdrowo poradzić sobie z pragnieniem. Sprawdź, co możesz poradzić pacjentom. 

Konsekwencje braku czynności nerek

Organizm zdrowego człowieka potrzebuje około 8 szklanek wody dziennie, by prawidłowo funkcjonować. Dla osób dializowanych najczęściej ta ilość jest niebezpieczna. 

Ograniczenie spożycia płynów zapewnia dobre samopoczucie osobom dializowanym. Mimo że jednym z zadań dializy jest usunięcie nadmiaru płynów z organizmu, to zabiegi te nie są tak skuteczne jak praca zdrowych nerek. Sprawne nerki funkcjonują w trybie 24/7, nerki osoby dializowanej nie działają, a zabieg zastępujący ich funkcję odbywa się najczęściej trzy razy w tygodniu i trwa cztery godziny. Różnica jest zatem kolosalna. Gdy limit płynów zostanie drastycznie przekroczony, organizm jest bardzo przeciążony i trzeba wykonać dodatkowy zabieg. Co zatem zrobić, by skutecznie „zarządzać” pragnieniem? Oto 5 sprawdzonych sposobów.

5 sposobów na zmniejszenie pragnienia u osób hemodializowanych

Określ, ile płynów możesz przyjmować w ciągu doby

Limit spożycia płynów jest różny dla różnych pacjentów. Zależy od masy ciała, objętości wydalanego jeszcze moczu i indywidualnych zaleceń dotyczących Twojej diety. Sprawdź ze swoim lekarzem, czy w trakcie upału limit pozostaje ten sam.

Monitoruj, ile płynów spożywasz

Najlepiej jest pić w małych filiżankach, wtedy łatwiej można zwalczyć pokusę szybkiego przyjęcia dużej ilości płynów. Notuj, ile filiżanek wypijasz w ciągu dnia lub przygotuj napełnione filiżanki na cały dzień.

Pamiętaj też o „płynach ukrytych" w niektórych pokarmach; sporo wody posiadają: arbuz, żelatyna, zupy, czy mrożone smakołyki, jak lody. Jeśli to możliwe, leki przyjmuj z posiłkiem albo „popijając” je jabłkowym musem. A gdy złapie Cię nagła suchość w ustach, mimo że niedawno piłeś, przepłucz jamę ustną płynem do płukania lub mycia zębów. Suchość zniknie.

Spożywaj napoje w... kostkach lodu i zaprzyjaźnij się z twardymi cukierkami, gumą do żucia bez cukru oraz... mrożoną cytryną w plasterkach

Możesz mrozić swoje ulubione/zalecane napoje na tackach do lodu i „roztapiać” je w ustach. Dzięki temu dłużej będziesz się cieszyć wrażeniem picia, co Twojemu mózgowi pozwoli szybciej zdecydować, że już nie jesteś spragniony. Możesz spożywać też pojedyncze zimne lub mrożone owoce, takie jak: winogrona, truskawki lub jagody (nie więcej niż kilka w ciągu doby). Zmniejszyć pragnienie pomoże Ci też ssanie bezcukrowych, twardych cukierków czy żucie gumy bez cukru. Ostatnio coraz popularniejsze wśród pacjentów robi się też ssanie mrożonej cytryny w plasterkach.

Unikaj pokarmów z solą

Mniej soli = mniejsze pragnienie = lepsze samopoczucie. Tyle i aż tyle? Tutaj znajdziesz listę produktów z wysoką i niską zawartością soli.

Unikaj przegrzewania się

Zachowaj zimną krew. Przebywaj w cieniu. Spryskuj twarz wodą. Nie ćwicz ponad miarę. Staraj się pić zimne/mrożone płyny w malutkich ilościach. Na pewno szybciej pokonasz pragnienie!

[POBIERZ MATERIAŁ DO DRUKU]

Masz swoje sposoby na zmniejszenie pragnienia? Podziel się nimi z innymi pacjentami.

Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej