Rejestracja i informacja: 71 747 77 77

Najczęściej zadawane pytania

Jesteś pacjentem poradni nefrologicznej lub ośrodka dializ?
Tu znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają inni pacjenci.

Co to jest dostęp naczyniowy?

Podczas hemodializy oczyszcza się krew pacjenta ze zbędnych produktów materii, tzw. toksyn mocznicowych, które kumulują się z powodu braku funkcji nerek. Aby zabieg hemodializy przebiegał sprawnie i był skuteczny musi być możliwość pobierania zwykle powyżej 300 ml krwi pacjenta w ciągu minuty. Nie jest to możliwe z wykorzystaniem żył powierzchownych kończyn. W tym celu używa się przetoki tętniczo-żylnej lub cewnika naczyniowego potocznie nazywanych dostępem naczyniowym. 

Przetoka tętniczo-żylna musi być przygotowana z kilkutygodniowym wyprzedzeniem zanim będzie gotowa do użycia. Tworzy się ją podczas niewielkiego zabiegu chirurgicznego, podczas którego lekarz łączy żyłę i tętnicę kończyny górnej. W efekcie przez żyłę przepływa więcej krwi i po 4-6 tygodniach można, nakłuwając ją specjalną igłą, wykorzystywać do zabiegów hemodializy. Przetoka tętniczo-żylna jest najlepszą i najbezpieczniejszą formą dostępu naczyniowego do hemodializy.

Cewnik naczyniowy jest wykonany ze sztucznego materiału i jest wprowadzany do dużego naczynia żylnego w szyi lub udzie. Może być użyty natychmiast po założeniu, ale niestety jego użytkowanie jest obarczone większym ryzykiem zakażenia, sepsy i niewystarczającego przepływu krwi.



Znajdź ośrodek dializ blisko siebie

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe i informacje o godzinach otwarcia ośrodków dializ w Twojej okolicy.

Sprawdź

Kalkulatory medyczne

Skorzystaj z prostych kalkulatorów medycznych i sprawdź różne parametry Twojego zdrowia.

Czytaj więcej