Najczęściej zadawane pytania
Jesteś pacjentem poradni nefrologicznej lub ośrodka dializ?
Tu znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają inni pacjenci.
Co pogarsza niewydolność nerek?
Na prawidłową funkcję nerek lub utrzymanie ich zaburzonej funkcji na stałym poziomie ma wpływ wiele różnych czynników: styl życia, ilość przyjmowanych płynów, choroby przewlekłe, stosowane leki. W związku z tym, zaleca się:
Wypijać odpowiednią ilość wody dziennie - zwykle ok. 2l, zwłaszcza w dni szczególnie ciepłe czy upalne oraz takie, gdy nasza aktywność fizyczna jest większa niż zwykle, co wiąże się ze wzmożoną utratą płynów przez parowanie i pocenie się.
Stosować dietę z ograniczeniem soli kuchennej, nadmiaru tłuszczu (zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego) oraz zawierającą jak najmniej konserwantów.;
Utrzymywać prawidłową masę ciała. Otyłość wpływa negatywnie na nerki. Regularna aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała lub u osób otyłych - redukcji wagi, i w ten sposób wywiera korzystny wpływ na stan i funkcję nerek.
Nie palić papierosów.
Dążyć do jak najlepszego wyrównania chorób układu krążenia i cukrzycy. Zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego, nadmierna ilość cholesterolu wpływającego na rozwój miażdżycy oraz źle kontrolowana cukrzyca wywierają istotny wpływ na funkcje nerek.
W przypadku mężczyzn powyżej 50. roku życia – powinno regularnie odwiedzać się urologa w celu oceny gruczołu krokowego. Schorzenia tego narządu stanowią częstą przyczynę pogorszenia pracy nerek.
Nie stosować samodzielnie suplementów diety. Nie przyjmować dłużej niż kilka dni leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez konsultacji z lekarzem.