Grypa w rozkwicie – chrońmy siebie nawzajem
Wedle informacji płynących z Ministerstwa Zdrowia w Polsce mamy apogeum grypy: notuje się około 200 tys. przypadków zachorowań tygodniowo, najwięcej w Europie. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny rekomenduje noszenie maseczek w miejscach publicznych. My dodajemy apel o zaszczepienie się przeciw grypie.
Ministerstwo Zdrowia uważnie śledzi sytuację epidemiczną w Polsce. Aktualnie przez nasz kraj przetacza się wysoka fala zachorowań na grypę. W żadnym innym państwie w Europie nie ma obecnie takiej skali zachorowań na grypę, jak w Polsce. Notujemy 200 tys. przypadków tygodniowo.
Nośmy maseczki
Najnowszy apel płynący z sektora ochrony zdrowia dotyczy noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Wszędzie tam, gdzie przebywamy wśród dużych skupisk ludzi, jak sklepy i targowiska, autobusy, pociągi czy tramwaje, przychodnie, kościoły, powinniśmy rozważyć noszenie maseczki. Zdaniem ministerstwa zdrowia „maseczki powinny być traktowane jako normalny środek zapobiegawczy”.
Od początku sezonu grypowego z powodu powikłań grypy zmarło prawie tysiąc osób. Wzrost liczby zachorowań na grypę sprawia, że w niektórych placówkach zaczyna brakować łóżek dla chorych, są ogromne braki kadrowe również wśród personelu opiekującego się pacjentami. Szpitale ograniczają wizyty u pacjentów i wprowadzają nakaz noszenia maseczek.
W aptekach z kolei brakuje leków – na szczęście rząd podjął działania w celu uzupełnienia braków aptecznych. Zapewniono właśnie o dostawie 400 tysięcy opakowań leków na grypę. Istotne jest, aby lek przyjmować w ciągu pierwszej doby lub dwóch od wystąpienia objawów.
Szczepienia ratują życie
Powyższa sytuacja pokazuje znaczenie szczepień jako metody ochrony przed grypą. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by poziom wyszczepialności w grupach ryzyka, do których zalicza się nasza populacja chorych, wynosił 75 proc.
W Polsce zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie jest nadal znikome. W sezonie 2024/2025 przeciw grypie zaszczepiło się do dziś niespełna 1,7 mln osób, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
„W stacjach dializ DaVita jedynie 9 proc. pacjentów zostało zaszczepionych, co stanowi wynik daleki od zalecanego przez WHO. W aptekach nie brakuje szczepionek przeciw grypie, wciąż warto się zaszczepić. Zachęcajmy pacjentów do szczepień, podkreślając ich rolę w zapobieganiu grypie i jej powikłaniom. Pamiętajmy również o stosowaniu maseczek – to prosta i łatwo dostępna forma ochrony nas samych oraz osób w naszym otoczeniu. Bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o wzajemne bezpieczeństwo” – mówi Marta Serwańska-Świętek, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska.
Szczepienie przeciw grypie nie jest obowiązkowe, ale zalecane, szczególnie dla dzieci, seniorów i kobiet w ciąży.
Szczepienia w aptekach
Apteki mają z NFZ jedną umowę na wykonywanie szczepień, która obejmuje szczepienia przeciwko grypie, Covid-19 oraz pneumokokom. Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie są dostępne dla:
dzieci od 6. miesiąca życia do 18. roku życia,
osób powyżej 65. roku życia,
kobiet w ciąży i połogu.
Dorośli w wieku od 18 do 64 lat mogą kupić szczepionkę z 50% refundacją. Farmaceuci mogą również zweryfikować uprawnienia wynikające z wieku po sprawdzeniu numeru PESEL i wystawić receptę z symbolem “S”, dlatego seniorzy mogą otrzymać bezpłatną receptę na szczepionkę w aptece. W aptece mogą się zaszczepić tylko osoby dorosłe. Podanie szczepionki przeciwko grypie w punkcie szczepień w aptece jest bezpłatne dla osób powyżej 65. roku życia.